O zuby můžete přijít velmi brzy



Zub je velmi zvláštní tkáň, je natolik tvrdý, že si poradí i s chroupáním mrkve nebo chlebové topinky, a je to jediná část těla, která to dokáže bezbolestně a bez úhony. Jsou-li zuby dravé, mohou tímto způsobem zpracovávat potravu mnoho let, ovšem platí zde podobné pravidlo, jako u vašeho auta – podrobujete-li jej pravidelným prohlídkám a údržbě, můžete se na něj spolehnout také mnoho let. A naopak, je-li vůz neustále přetěžován a preventivní údržbu zanedbáváte, bude velmi pravděpodobné, že skončí ve šrotu již za pár let. A vaše zuby? S těmi to bude probíhat ve stejném duchu a zanedbávaná dentální hygiena je vyřadí z činnosti třeba již ve středním věku.

model zubů

Mezizubní prostory – správně prováděná dentální hygiena vyžaduje i čištění mezizubních prostor. Jestliže spoléháte pouze na běžný zubní kartáček, nebude to dostačují, neboť s ním nelze důkladně vyčistit úzké štěrbiny mezi jednotlivými zuby a chcete-li bližší vysvětlení a názorný příklad, navštivte zubaře v Praze, pracoviště dentální hygieny a nechte si předvést, jak vlastně působí čištění zubů klasickým kartáčkem na modelu ústní dutiny – zde snadno zjistíte, že takový kartáček pouze očistí vnější a vnitřní zubní plošky.

umělé zuby

Používání mezizubních kartáčků a dentálních nití je pro správnou údržbu vašich zubů klíčové a zásadní je také pravidelnost. Spolu se správně prováděnou dentální hygienou je žádoucí docházet na pravidelné prohlídky v intervalu, který vám zubní lékař stanoví tak, aby se prohlídkou snížila pravděpodobnost nějakého náročnějšího zásahu. Je tedy zcela zbytečné přijít o zuby v důsledku paradentózy, rozvinuté právě zanedbáním čištění mezizubních prostor a pamatujte na to, že druhé zuby vám musí sloužit až do konce života. Japonští vědci se nyní sice zabývají růstem třetích zubů, což souvisí s genem USAG-1, ale prozatím se jedná o výzkum, nikoli o novou léčebnou terapii.