Kdy je vhodné použít v bazénu chlor shock


Pro bazény existuje celá řada přípravků, velká část z nich pak na bázi chloru. A není divu, právě ten má totiž silné desinfekční účinky a působí tak velmi dobře proti řasám a sinicím. Právě ty představují pro majitele bazénů ten největší problém, neboť pokud se přemnoží, tak nejenže znemožní koupání, ale zároveň také bude nutné celý bazén vypustit, vyčistit a znovu napustit. A všichni víme, že voda dnes není až tak levná.

Bohužel, někdy se stane, že navzdory nejlepším preventivním opatřením se přeci jen řasy rozvinou. To se může stát například tehdy, pokud odjedete na delší dovolenou a jejich vznik nezachytíte včas. A rozhodně není dobrý pocit, když po návratu najdete vodu v bazénu zelenou. Co pak s tím?

typický bazén

Zde můžeme použít chlor shock. Jedná se o přípravek s velmi silnou koncentrací chloru, určený jako první pomoc právě pro tyto a podobné případy. Od ostatních preparátů, které jsou běžně používány, se liší tím, že je zde podíl účinné látky mnohem vyšší. Tím se samozřejmě zvyšuje i celkový účinek, a proto také dokáže řasy a sinice zničit a vodu opět zprůzračnit.

Jistě, tím vyvstává otázka, proč jej tedy nepoužíváme pořád, když je tak účinný, namísto tablet a jiných preparátů. To má hned několik důvodů.

molekula chloru

Tím prvním je právě ona vysoká koncentrace chloru. Ta je taková, že by při dlouhodobějším používání mohla být nebezpečná i pro člověka. A popálení plic chlorem, byť mírné, rozhodně není něco, co by si chtěl kdokoliv z nás zkusit.

Dále je tu fakt, že se jedná o těkavou látku. To znamená, že z vody poměrně rychle vyprchá. Její účinek je tedy silný, avšak krátkodobý. A to není ideální. Mnohem vhodnější je dlouhodobá prevence, například ve formě tablet, které se pomalu rozpouští a tak působí delší dobu.

I tak se však vyplatí mít jej doma. Nikdy totiž nemůžete vědět, zda jej nebudete potřebovat.