Bazén na zahradě není jen luxus


Pořídit si zahradní bazén je v první řadě závazek. Uvědomte si, že se o bazén bude někdo muset starat, a nemůžete ponechat vodu v nádrži jen tak, bez povšimnutí. V první řadě musíte dobře rozumět tomu, co děláte, abyste byli schopni zasáhnout v případě, že dojde k nějakému problému. Zahradní bazény jsou dvojího druhu, buď se jedná o nádrže nadzemní, zpravidla malých velikostí za nízkou pořizovací cenu, a nebo se budují bazény zapuštěné.

dno bazénu

Nadzemní bazén bychom vlastně ani bazénem neměli pojmenovávat, je to spíše velká vana na koupání, která rozhodně nebudí dobrý estetický dojem. Chcete-li mít na zahradě opravdu něco, kam si budete moci zvát své hosty, pak vsaďte na bazén, který se stane součástí obývaného prostoru, zapadne do něj tak, jako by tam byl odjakživa, a hlavně o něj nebudete zakopávat a nebude vám na zahradě stínit.

voda v bazénu

Bazén si nechte zateplit

Koupání v bazénu je teoreticky možné po celý rok, podmínkou je vždy ohřev vody, dostatečné zateplení nádrže a její vhodné umístění. Je-li bazén uvnitř domu, a máte-li zajištěný ohřev vody z vlastních zdrojů, například tepelným čerpadlem, můžete se tu koupat i na Nový rok, ale toto řešení nebývá tak časté, jako bazény zahradní. Zde se také realizují různé typy ohřevů vody, ale počítá se s tím, že se tu bude nádrž využívat pouze v teplých měsících roku. Ohřev vody v bazénu je nutný k jeho provozování v podstatě téměř nepřetržitě, s výjimkou extrémně teplých dnů, tedy chcete-li si tu užít vodu příjemně teplou, na hodnotách kolem 26 stupňů Celsia a více. Bude-li bazén sloužit spíše pro relaxaci, počítejte s vodou ještě teplejší, až kolem 28 – 30 stupňů Celsia.

Jestliže vodu v bazénu ohříváte a nespoléháte se pouze na Slunce, neměli byste zapomínat na zateplení XPS polystyrenem + roxorové dráty Bazény Gluc, tato technologie umožní udržet v nádrži déle vodu teplou tak, jak potřebujete.